Marked (House of night, #1)

13. června 2011 v 20:57 | Mischa
MARKED (House of night, #1)

Marked eng a cz cover
1. díl série se v originále jmenuje MARKED / v češtině nese název OZNAČENÁ

"Všechno to začalo, když uviděla u své školní skříňky mrtvého chlapa.
Byl to stopař. Upír se safírově modrým půlměsícem na čele a s tetováním ve tvaru propletených uzlů. Přišel, aby ji označil. Potom se buď změní na upíra, nebo její tělo odmítne proměnu a ona zemře. Navždy.
Od toho dne její život nebude už nikdy takový jako předtím."

Série: House of Night (Škola noci)
Autor: P.C Cast, K.Cast
Překlad: Jana Kunová
Žánr: fantasy, scifi, romantika
Počet stran: 304
Vazba: Pevná s přebalem
Rozměry: 132 x 207 mm
Autor obálky: Viera Fabianová
Vydal: Knížní klub (Euromedia Group), 2009
Doporučená cena: 284,-


Anotace: Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá - upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální střední a navíc se zdá, že Zoey má schopnosti, o jakých mohou ostatní jen snít. Jediný, s kým si nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého a je na Zoey, aby to zarazila - než někdo přijde o život. Označená otevírá úspěšnou řadu příběhů pod titulem Škola noci o výjimečné, a přitom docela obyčejné budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí…Má slova: *** SPOILER: Označená je první díl další upíří ságy, která se stala světovým bestsellerem. I když je to poněkud z jiného soudku, než-li Stmívání nebo Upíří deníky, věřím, že vás to stejně jako mě hned zaujme. Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Zoey. Je to téměř obyčejný teenager, se kterým mlátí puberta. Chodí na střední školu, hádá se se svým klukem stejně tak s rodiči. Všechno je normální. Alespoň do dne, kdy ji vyhledá stopař a označí. A tak začne její přeměna v upíra.
Ano, Zoey totiž žije ve světě, kdy je upíří identita odhalena a oba dva druhy spolu žijí vzájemné symbiose. Občas se někde objeví jistý stopař, který si vybere lidské mládě a označí ho pro to stát se upírem. Označený se musí okamžitě dostavit do Školy noci, soukromého institutu pro upíří mláďata, jinak zemře. Vše to vypadá jednoduše, ale Zoey ví, že to tak v podstatě není. Stát se upírem je ta dobrá možnost. Ta druhá, špatná, může stát Zoey život. Její tělo totiž nemusí přeměnu přijmout.
Následují hádky s rodiči, kdy se zoufalá Zoey,označená obrysem srpku měsíce na čele, vydává za babičkou, jediným hodným člověk v jejím doposud zpackaném životě, a hledá u ní pomoc a oporu. Její cestu jí však komplikují příznaky přeměny, které se čím dál zhoršují, a které u Zoey vyvolají ztrátu vědomí. Zoey se tak v bezvědomí setká s bohyní Nyx, paní noci, která jí do rukou vloží nebezpečné poslání. Rovnováha mezi dobrem a zlem musí být zachována a tak se Zoey stává očima a ušima upíří bohyně.
Jen co se dostaví do školy noci, odhodlaná zapadnout mezi studenty, ukáže se, že ani tohle jednoduché přání jí nemůže být splněno. U Zoey probíhá přeměna mnohem rychleji než u ostatních mláďat, a její vybarvené znamení hlásá, že v jejím životě asi nemůže být nic normální. Najde si mezi studenty nejen spřízněné duše, jako je její spolubydlící Stevie Rae, tak i zarputilé nepřátele, jako je Afrodita. Jak to je v jejím životě pravidlem, vše se ještě víc zkomplikuje. Zoey padne do oka Eriku Nightovi, nejkrásnějšímu klukovi na škole, který je zároveň Afroditiným ex-přítelem. Setká se se svými bývalými lidskými přáteli, přičemž zjistí, že jí spaluje silná touha po krvi. To u čerstvých mláďat není obvyklé. A aby to nebylo všechno, potká duchy zemřelých mláďat, kteří nezvládli přeměnu. Zvláštní pocit jí napovídá, že něco není v pořádku. Ale naštěstí má Zoey po boku "božskou" velekněžku Školy noci, Neferet. Stává se pro ni vzorem, mravní oporou a v jistých směrech jí dokonce nahrazuje matku. Je přijata do elitní školní organizace Dcery temnoty, kterou vede Afrodita, ale když přijde na to, co zlého se tam děje, rozhodne se ji z postu svrhnout. Nakonec se situace vyhrotí v otevřenou válku Afrodita vs. Zoey.
Pak jako vždy nastane Happy-end. Při jednom vyhroceném setkání Dcer temnoty udělá Afrodita chybu, za kterou jí Zoey náležitě potrestá. Zjistí, že je obdařena výjimečnou mocí, díky které může ovládat všech pět živlů. S pomocí svých přátel a svých výjimečných schopností Afroditu přemůže a stane se novou vůdkyní Dcer temnoty. Její znamení už není jen vybarvené. Potom co zachrání svého bývalého lidského přítele a Erika ze spárů zlých duchů, se na jejích zádech objeví krásné ornamenty a symboly bohyně Nyx. Je předurčena stát se velekněžkou. Je obklopena věrnými a milujícími přáteli a chodí s nejhezčím klukem na škole. Co víc si může mladá pubertální holka přát? KONEC SPOILERU ***

untamed
Kniha je skutečně velmi poutavá, možná už jen díky tomu jak obyčejně je napsána. Neoplývá žádnými složitými tropy a jinými prostředky. Spád je celkem rychlý a tak si můžete být jistí, že vás téměř okamžitě vtáhne do děje. Označená nepatří do toho druhu knih, které vás pohltí a už nepustí, ale je to příjemná oddychová četba při které si prožijete spolu s hlavní hrdinkou chvíle plné dobrodružství, romantiky, trápení i smíchu. Zoey je vtipná, sarkastická a v podstatě zcela obyčejná. Zjevují se zde typické prvky kýčové literatury. Zoey má super schopnosti, touží po ní nejkrásnější kluk na škole, najde si nejlepší přítelkyni v podobě své spolubydlící, přátele ve spolku vyvrhelů a objeví se zde i Afrodita, typická svou nevraživostí jako hlavní záporná postava. Právě tyhle neoriginální věci jsou jediná vada na kráse celé knihy. Když už pak dojde k nějaké akci, děj nabere tak rychlý spád, že vlastně ani netušíte, k čemu že to došlo. Autorka však tyto nedostatky zabarvila chytlavým námětem. Námět je výjimečný hlavně svým pojetím upírů a jejich světa, které se v mnoha ohledech liší od knížek příbuzného žánru. Upíři na světle neshoří, ani se na něm netřpytí. Dospělým upírům jen působí bolesti a tak se světlu raději vyhýbají. Touha po krvi tu není popisována jako silná závislost, jen nutná potřeba. Škola noci, v podstatě soukromá střední pro upíry, a upíři jako takoví jsou hlavním originálním prvkem knihy. I přesto, že kompozice ani prostředky, kterými je kniha sepsaná, nejsou ničím výjimečné, styl a rychlý spád děje vás zaujmou a můžete si tak lehce zpříjemnit odpoledne. Označená startuje jako první díl ságu skládající se z patnácti titulů. Jako základní kámen pracuje s hlavní postavou, postupně ji vykresluje a vytváří náznaky budoucího příběhu. Vše se v podstatě naplno rozjede až na konci druhého dílu. První spočívá hlavně ve změně života hlavní hrdinky a její výjimečnosti, o tom, jak se s tím ona sama dokáže vypořádat.


2. Díl Školy noci - ZRAZENÁ zde.


---------------------------------------------------------------------------------------------

zdroj obrázků: bux.cz, houseofnight.com
zdroj anotace: bux.cz
Prohlašuji, že žádný z uploadů není můj, a nenáchází se na tomto blogu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tutu Tutu | 13. června 2011 v 23:44 | Reagovat

Hezká recenze :-)

2 Mischa Mischa | Web | 24. června 2011 v 12:17 | Reagovat

[1]: Děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré texty na těchto stránkách podléhají autorským právům. Kopírování a šíření bez vědomí autora je přísně zakázáné.