I já měla své sny

16. září 2010 v 12:08 | Mischa |  theme of the week
Už je to dlouho, co na blogu sleduju jednotlivá témata týdne, a občas se i nějakými články pročítám. Dlouho jsem se zamýšlela nad jejich obsahy, myšlenkami, … Vždycky mě to donutilo vytvořit si v hlavě svou verzi, která mě tam pak neustále otravovala. A znáte mě. Když mě něco otravuje dlouho, napíšu to na papír. V tomto případě na blog. Varuji Vás, že to nemá moc hlavu a patu. Psala jsem, jak mi ruka jela, tak snad se v tom alespoň trochu vyznáte... Mohla bych na tohle téma napsat desítky článků... Ale dneska mám nějakou zádumčivou náladu a věřím, že zítra bych to napsal zas jinak, ale tak budiž... xD
Takže vzhůru k mému prvnímu článku v sekci téma týdne.I já měla své sny …

"Ten, kdo krade naše sny, ten nás zabíjí. "
Konfucius

Sen. Mlhou zastřené vzpomínky z dob šťastného dětství, sněť nicneříkajích záblesků nočních mur.

Sen pro mě měl vždy mnoho významů.
Sen, který se mi zdá, po tom, co večer usínám s hlavou v polštářích. Sen, který vyjadřuje mé přání, mé tužby. Sen, který sním, když jedu domů autobusem a poslouchám muziku. Sen, ve kterém si představuji, jaké by to bylo kdyby…
Sním každý den. Ve dne v noci. Vždycky jsem byla v tomto ohledu "zvláštní".
Ale copak vy to neděláte také? Neutíkáte před realitou, která vás drtí a pomalu vysává, do světa, který si samy stvoříte? Který může být přesně podle vašich představ? Kde se i ta nepatrná myšlenka na něco krásného může stát ve vteřině skutečností? Nebaví Vás si představovat, jak se svět kolem vás vybarvuje těmi nejzářivějšími barvami? Kde i to poslední temné místo zmizí pod silou naděje, která přináší světlo? Protože tohle všechno se může stát. Ve vaší mysli. Ve vaší fantasii. Když sníte.
A proto je pro mě nejspíš tak těžké fungovat v normálním světě. Někdy mi přijde, že je to téměř nemožné. Když se rozhlídnu kolem sebe, spatřím lidi, kteří bezcílně bloumají životem, s hlavou svěšenou a střípky smutku se odráží v jejich očích. A proč? Protože lidé ztratili naději. Protože ztratili své sny. Každý z nás je má. Každý po nocích sní. Neznám člověka, který by nedoufal, že bude líp. Který by si nepředstavoval, jaké by to bylo, kdyby bylo líp. Třeba moje babička. Vždy, když za ní zajdu na návštěvu, slyším samé, kdybych vyhrála ve sportce, koupila bych ti tolik krásných věcí. Ve své podstatě je to její sen. Jeden ze snů. Sní o tom, jaké by to bylo. Ale proč zní tak smutně, když to říká? Protože ví, že sny nejsou skutečnost. Protože ví, že se to nikdy nestane.
A tak lidé jako já, bezcílně bloumají, tvář strhanou únavou a spěchem, protože sny, které se jim tvoří před očima, zůstanou vždy jen sny. Je těžké spadnou z oblaků své fantazie, a ani ne proto, že by tam bylo tak moc hezky, ale proto, že víme, co nás čeká tam dole.
A protože víme, že tam zase utečeme.
Víte, čím starší jste, tím vidina vašich snů pomalu bledne. Rok od roku víte, že tenhle sen se asi nesplní. Že to není možné.
Za rok k tomu přibude další. Tisíckrát se budete proklínat a říkat, že teď už jste příliš staří, že jste svoji šanci promarnily. Až dojdete do fáze, kdy jsou sny jen pouhý mráček, který se, pokud jej budete chtít zachytit, vypaří. Zmizí a zbude na něj jen pouhá vzpomínka.
A pak, až jednou budete mít děti, budete jim vyprávět: "Taky jsem měla sen. Chtěla jsem studovat psychologii a pomáhat lidem."
"A proč jsi to neudělala, maminko?" zeptá se mě holčička s Míšovo kukadlama.
Protože sny se neplní.

Ale to svému dítěti neřeknete. Řeknete si, je ještě příliš malé.

A řeknete to. Tu lež. Lež, kterou jsem slýchávala velmi často. "Víš, Natálko,"povím jí, "některé sny se nesplní."

Některé. Žádné. Záleží na tom, jaké budete mít v životě štěstí.

Sny tu jsou proto, aby nám nabídly útočiště. Ale za každou hezkou věc se platí. Slovo snílek zní velmi romanticky. Představíte si člověka se snovýma očima, který se ztrácí ve vlastních myšlenkách. Který má svůj vlastní svět. V podstatě je to ale prokletí. Protože ten váš "svět" se postupně změní v pavučinu lží a vy se do ní pomalu zamotáte.

Proto jsem ráda za to, co dělám. Že čtu a píšu. Protože, když skončí knížka, což je pro mě velmi bolestivý proces, skončí i svět, který jste si díky ní vytvořily. Zbude vzpomínka, kterou si pokaždé můžete oživit opakovaným čtením, ale vždy bude tento svět mít hranice, které nebudete moci překročit.
Protože když píšu povídky, žijí za mě tento svět moje postavy. Protože se k nim mohu kdykoliv beztrestně vrátit. A protože návrat do reality potom méně bolí.
Když čtu nebo píšu, sžívám se s postavami. Ale vždy je to tak, že já se stanu tou postavou. Nikdy to nejsem ve skutečnosti já. Nevím, jak jinak bych Vám to vysvětlila, protože se to velice těžce formuluje. A právě to je ten zdravý aspekt.
protože když sníte bez knížky, bez hranic, vždycky jste to v tom světě VY, kdo září. A o to horší pak je se probudit do světa, kde Vaše záře už vyhasla.
Proto jsou lidi smutní.
Protože bez snů mizí naděje. Protože bez snů nelze být člověkem.


 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | E-mail | Web | 16. září 2010 v 12:21 | Reagovat

Moc pěkné, díky :-)

2 Carrie Carrie | Web | 16. září 2010 v 12:23 | Reagovat

welmi pekne napisane :)
je to krásne :)

3 Sofia Sofia | 16. září 2010 v 13:05 | Reagovat

Miško to je moc krásně napsaný. Sice je to smutné a pesimistické ( a ty víš, jak takovýhle věci nemám ráda) ale moc krásně napsané.
Ale doufám, že tomu sama nevěříš :-D

4 blbec blbec | Web | 16. září 2010 v 13:37 | Reagovat

sny sou pro mne realita. Pravdivá výpověď vo pocitech a postojích ... dycinky se tam vodehraje to, co s těma konkrétníma lidma potřebuješ prožít, pocejtit, říct ... pokud tam je zvláštní prostředí, tak to taky vo něčem vypovídá ... pokud děláš prapodivný věci nebo tam sou prapodivný souvislosti, jedná se vo něco dřímajícího nevyslovenýho, co musí na povrch ... pokud tam sou veeelmi negativní pocity tak se něco děje ...
jinak ... sny se daj do jistý míry manipulovat ... dá se říct, že můžeš si nechat zdát vo kom chceš a kde chceš ... ale pak v noci ve spaní to už nejde ... leda když ten sen přerušíš (třeba deš čúrat) .... dá se do něj vrátit a trošku ho někam vědomě poposunout ... je to mooooc hezký ... tydle věci ...

5 Hanča Hanča | Web | 16. září 2010 v 13:55 | Reagovat

Je to moc hezky napsané, ale sny se přece někdy plní. Mě se už některé sny splnily. Možná to je tím, že většina mých snů se splnit dá.

6 Rubi Rubi | 16. září 2010 v 14:14 | Reagovat

Myslím, že jsi plnohodnotně vystihla podstatu té "smutné" stránky snů. A nepsala jsi jako každý o tom, jaký byl tv ůj nejkrásnější sen, nebo o čem se ti v noci nejčastěji zdá. Máš pravdu v tom, že sen má mnoho podob a záleží jen na tom, kteoru formu můžeme nejvíce ovlnit. Tvé snění přes den skutečně zažívá každý z nás a líbilo se mi i tvé přirovnání k pavučině. Pokud si nedáš pozor může tě to polapit.... Velice hezky napsané a velice čtivé!

7 Sugumi-san Sugumi-san | Web | 16. září 2010 v 15:03 | Reagovat

je to smutné a bohužel i pravdivé,to co si sem napsala,ale na druhou stranu se sny můžou splnit,někdo má třeba sen jet do Egypta,..a pproč ne?Jednou se tam určitě dostane..chce to jen trochu věřit :),například já to v článkách berupozitivně..teda jak kdy! :P

8 Říjnová Říjnová | Web | 16. září 2010 v 15:47 | Reagovat

Já bych spíš řekla,že bez naděje mizí sny... Napřed se člověk vzdá naděje,a až potom snu.
A neřekla bych,že se žádné sny nesplní. Jasně, některé jsou nesplnitelné. Ale jiné ne. Měla jsem spoustu snů, nebo i sníků, které se mi vyplnily:)

9 chuckyna chuckyna | 16. září 2010 v 21:21 | Reagovat

Nádherný. Ale kapánek depkoidní. Aspoň teda zezačátku mi to tak přišlo..
Ale možná to neni pravda, protože mam dneska nějakou weird náladu :D
Každopádně já a sny - to bych ti tady akorát spamovala :D Podle mě se sny můžou splnit. Uvidíš, jak za pár let vydám knížku a pujdu bydlet do LA. Chci se tam dostat za každou cenu :D /minimálně na měsíc :D/
Ještě odbočim ke spacím snům :D
Mam fakt psycho sny, to už víš :D Z jednoho z nich vzniklo i ZKK - Carriin sen o tom, že se zastřelí. Bylo to tak krutý, že jsem na tom založila celou povídku :D
A nebo třeba takový ty haldy, jak se ti něco zdá a druhej den se to fakt stane :D To je hustý.
No nic. Mam dost. Mam za sebou šílenou akci. Tak šílenou, že jsem z toho dneska ani nebyla ve škole :D
GN :D

10 Alatariel Alatariel | Web | 17. září 2010 v 17:17 | Reagovat

krásně napsané, sny nás udržují při životě a bohužel se nikdy nesplní v tom máš pravdu

11 moira moira | Web | 17. září 2010 v 22:09 | Reagovat

já se do podobných článků nepletu už jen proto, aby lidé odešli z mého blogu duševně zdraví, jelikož já bych napsala něco tak depresivního, že by si jeden hned podřezal žíly...
ale ty jsi to napsala moc nádherně, je to opravdu nádherné!! :))

12 moira moira | Web | 17. září 2010 v 22:10 | Reagovat

a zapomněla jsem se zmínit... moc hezký nový des... :-)

13 Mischa Mischa | 20. září 2010 v 8:01 | Reagovat

[1]: Děkuju moc :-)

[2]: Děkujuu :-)

[3]: Děkuju Sofií :-) Ale však víš, že nejsem takovej pesimista. Jen byla v tu chvíli blbá nálada, a je to ted takový divny... vsak vis... ale samo ze zas tak cerne to nevidim :-)

[4]: Děkuju za pěkný komentář :-) Určitě sny, které se nám v noci zdají, nám ulehčují břemeno všedních dní :-)

[5]: Děkuju :-) I mě se některé sny splnily :-) Určitě, pokud si nenasadíš laťku příliš vysoko :-) psala jsem to jen z nutkavého pokušení :-)

[6]: Děkuju moc za pěkný komentář :-) Určitě jsem to napsdala jen z jedné stránky věci. Na toto téma by se dalo diskutovat mnoho hodin...

[7]: Přesně :-) Jak bude můj článek vypadat, to rozhoduje moje nálada. Takže vskutku, sny se mohou plonit. Záleží na lidech samotných :-)
Jinak děkuji moc za komentář.

[8]: Děkuju za komentář. Podle mě ani nezáleží na naději jako na lidech samotných. Člověk svým štěstím stvůrcem.

[9]: Děkuju :-) No já vim ._D Ale však víš, psala jsem to v práci :-D
Jo taky jsem si minule představovala, jak pořádáme v LA nějakou supr dupr párty na střeše toho nejluxusnějšího hotelu :-D
Jo ty máš fakt psycho sny :-D Já mám teda štěstí, že do poledne je už zapomenu. Ale minule se mi zdálo jak mě honí vlkodlak co vypadá jako ještěrka :-D Bylo to hrozný. Nemohla jsem utíkat, nešlo mi hejbat nohama brrr... Už to nikdy nechci zažít :-D Naštěstí mě se tedy noční sny neplní. To by se fakt svět musel zbláznit :-D

[10]: Děkuju moc za komentář :-) Bohužel, někdy s ena nás štěstí neusměje...

[11]: No už o tom začínám taky uvažovat :-D Já teď celkově nemám moc dobrou náladu, takže podle toho vypadají i moje články :-D Děkuju moc!!!

[12]: Děkuju :-) Ještě je ve vývoji :-)

14 agrrr agrrr | Web | 21. září 2010 v 19:34 | Reagovat

Móóóc hezky napsaný. Depresivní (ale jen malinko), ale o to hezčí :-)

15 chuckyna chuckyna | 21. září 2010 v 21:14 | Reagovat

:D Vlkodlak s ještěrkou :DDDDD to mě se jednou zdálo, že jedu v autě s Renesmee a Jacobem - a že jsem Bella :DD A najednou se za náma objevil lev a já nabourala.. Jacob mi řekl, že to je Renesmee a že její schopnost je měnit se ve lva :D no pak jsem byla v nemocnici, pač mě Jake střelil do hlavy a já to přežila a Eddie i Jacob mi lhali, pač si mysleli, že jsem zttratila pamět :D no lol :D

Jinak krásný design .)

16 Mischa Mischa | Web | 21. září 2010 v 21:29 | Reagovat

[14]: Děkuju :-) Bylo to z té smutnější stránky, ale pravdivé alespoň v některých ohledech :-D

17 Mischa Mischa | Web | 21. září 2010 v 21:31 | Reagovat

[15]: No nekecám, zrovna dneska jsme to s kámošema rozebíraly. Bylo to fakt hnusný :-D
Oumajgat, ty voe :-D Chucky, doprkýnka kam ty na to chodíš? Neutekla jsi z Bohnic?
Děkuju :-) ale je vypůjčený, nemám čas na to dělat si svůj :-(

18 Ája Ája | 5. října 2010 v 12:36 | Reagovat

Tak tohle bylo moc hezky napsané, i když smutné, leč pravdivé ...

19 Mischa Mischa | 6. října 2010 v 8:00 | Reagovat

[18]: děkuju :-) záleží na úhlu pohledu ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré texty na těchto stránkách podléhají autorským právům. Kopírování a šíření bez vědomí autora je přísně zakázáné.