HTEM - 16.-17. kapitola

28. února 2010 v 22:49 | Mischa |  Hominem te esse, memento.
16. Kapitola


Domů jsem dolezla stále ještě v šoku. Sedla jsem si na židli v kuchyni a přibyle se usmívala. Hruď mi naplňoval prazvláštně příjemný pocit. Cítila jsem se naplněná a šťastná. Jakoby právě tohle bylo to, co jsem očekávala, co jsem si přála. Když jsem si představovala s kým bych mohla jít, ani jednou mě Ethan nenapadl. Nedávala jsem si šance, že by se mnou chtěl jít. Měla jsem upřímnou radost, že si vybral právě mě. Nedokázala jsem si již představit, že bych šla s někým jiným. Těšila jsem se na něj. Těšila jsem se na ples. Co to se mnou jeden člověk dokáže udělat?
Do kuchyně vlítla Ashley, celou tvář měla roztáhlou v úsměvu, jen co mě uviděla. Oči jí zářily.
"Pozval tě?" zeptala se, i když znala odpověď. Jen jsem kývla a dál se na ni rozpustile usmívala. Velice mě potěšila její reakce, radovala se se mnou. Miluju svojí sestru, pomyslela jsem si. A pak jsem si uvědomila, co jsem zahlédla o přestávce.
"O čem ses s Ethanem bavila tam na chodbě?" Její výraz se změnil na kajícný.
"No víš, zahlédla jsem jak se baví s Lauren, chtěla ho donutit, aby ji pozval. On ji ale odmítl a řekl, že by rád pozval někoho jiného. Věděla jsem, že Mike odmítneš. Byl první, kdo se tě zeptal. A stejně tak jsem věděla, že o dalším pozvání už budeš uvažovat. Šla jsem tedy za ním a zeptala se ho, jestli chce pozvat tebe. Upřímně, nejdřív vypadal nervózně a pak řekl, že jo. Rád by prý šel s tebou. Upozornila jsem ho tedy, že moc času mu nezbývá, že tě chce pozvat ještě Erik." Mluvila, jako by něco provedla. "Ale tohle se přeci mezi dohazování neřadí, chtěl s tebou jít a já ho jen pošťouchla." Uvědomila jsem si, že se bojí mé reakce. Seskočila jsem ze židle a pevně ji objala.
"Děkuju, sestřičko," zašeptala jsem jí do vlasů. Zalezli jsme ke mně do pokoje a pomalu plánovaly.
"Kdy je vůbec ten ples, Ash?" zeptala jsem se na nejdůležitější otázku.
"Ples je 2. prosince, na zahájení adventu. Dnes je 18., máme dostatek času na přípravu." Uklidnila mě. Já si však uvědomila ještě děsivější fakt. Šaty.
"Ashley, já nemám žádné šaty." Špitla jsem s panikou v hlase.
"Klid. Nepamatuješ si? Zítra jedeme s našima do Seattlu. Pomůžu ti je vybrat. Koupíme si nějaké. Tak budeme mít jistotu. Přemýšlela jsi nad barvou?" Ach, ne. Nepřemýšlela. Ještě před pár hodina jsem tam ani nechtěla jít. Zakroutila jsem hlavou.
"Přemýšlela jsem, co by se k nám hodilo. Já se zřejmě poohlédnu po žlutozlatých šatech. Myslím, že to je pro mě nejlepší kombinace. U tebe jsem přemýšlela nad bledě modrou se stříbrným. Šlo by ti to k očím." Přemýšlela nahlas. Myslím, ž e v tomto ohledu se na ní budu víceméně spoléhat. "Vlasy, co jen s vlasy. Myslím, že ti je nějak vyčešu. Vlny ti dělat nebudu, k tobě patří rovné vlasy." Nechala jsem jí nadále přemýšlet a sama se toulala někde jinde. Vybavila jsem si jeho andělskou tvář, lehce neposedné vlasy a plné rty. Ze zamyšlení mě probralo až bouchnutí vchodových dveří, Ash se odebrala dolů, oznámit ty skvělé noviny. Ani nevím, s kým půjde, přiznala jsem si zahanbeně. Sešla jsem dolů, a připravila večeři.
"Ty Ash, s kým vůbec jdeš?" Na tváři se jí objevil zasněný výraz.
"Se Stevem Rochamem, ze třeťáku." Blonďák s vypracovanou postavou, zjevilo se mi před očima. No ale, když se jí líbí. Hlavně, že má radost.
"Nesvěřila ses mi, že by se ti líbil." Popichovala jsem jí. Rychle jsem se najedla a zalezla do koupelny. Šla jsem spát brzy. Ráno jsme brzo vstávali. Tušila jsem, že to bude náročné, ale nevěděla jsem, že až tak moc. Lítali jsme s Ash z jednoho obchodu do druhého a zatím jsem nikde nepochodily. Sestra už jedny vyhlídlé měla. Krásné žluté, zřasené do široké sukně se zlatým lemováním. Vypadala v nich překrásně. Věřila jsem, že si stejně nakonec vrátí pro tyhle. Jen já i nadále bloudila po obchoďácích bez jediného objevu. Nakonec jsme se skutečně vrátili pro ty žluté šaty. Bohužel se museli trochu poupravit a tak si je sestra nemohla hned odvést. Začínala jsem panikařit, když jsem ani po setmění neměla nic vybráno. Zbýval nám poslední obchod. Hledala jsem na věšácích a pátrala po zázraku. A pak se skutečně stal. Nebyli modré ale tmavě fialkové. Jemná látka vypadala jako utkaná z pavoučích sítí. Dotkla jsem se jich a s posvátnou úctou jsem je vzala do rukou. Nebyli ani tak drahé.
"Mám je." Zakřičela jsem na Ash s mamkou. Jakmile je uviděli, usmáli se. Opatrně jsem se do nich nasoukala. Padli mi přesně. Jakoby pro mě byli přímo ušité. Byli bez ramínek. Žádný korzet. Stáhnuty látkou podobnou gumě. Ta začínala těsně nad prsy a pod nimi zas hned skončila. Fialová látka se stříbrnými třpytkami byla v pase nejdříve těsná a později splývala do vlečky. Jejich střih byl dokonalý. Měla jsem vybráno. Jen co mi je holky odsouhlasili, byli jsme si vybrat boty. Ash si vybrala zlaté střevíčky na podpatku, u mě zvítězili lodičky ve stříbrné barvě s otevřenou špičkou. Nakonec to nebude tak špatné, pomyslela jsem si. Jen co jsme dorazili domů, zapadla jsem do postele. Byla jsem vyčerpaná.
Když jsem se v neděli ráno probudila, myslela jsem si, že to vše byl jen sen. Dlouhá krabice v rohu mi však připomněla realitu. Vypískla jsem radostí, že se mi to nezdálo. Pohlédla jsem z okna, všude bylo bílo. Sníh neustále přibýval, začali se tvořit závěje. Půjdu se projít, napadlo mě. Sešla jsem dolů do kuchyně a připravila snídani. Clair dnes vyrážela za kamarádkami, Tony na ryby. Ashley jela s ostatními do kina. Jen já neměla nic na práci. Šla jsem si do lednice pro mléko, byla poloprázdná.
"To bychom měli. Nákup. Cestou se projdu a můžu se stavit v knihovně." Plánovala jsem nahlas. Teple jsem se oblékla, vzala tašku na nákup a vyrazila. Venku bylo nádherně. Chvílemi sněžilo. Udusaná vrstva sněhu pode mnou chřoupala. Sledovala jsem tu nádhernou scenérii okolo. Na stromech se stále držela námraza a tak místa, kde dříve byli větve, zdobila sněhová přikrývka. Ať jsou vánoce, škemrala jsem. Došla jsem ke knihkupectví a zamířila k novinkám. Zaujala mě jedna kniha a tak jsem si jí koupila. I v obchodě jsem pořídila vše, co jsem potřebovala. Vyšla jsem před obchod a byla příjemně překvapena. Zrovna se tam koulovali Ethan s hromotlukem. Alice je pozorovala z povzdálí a kroutila nad nimi hlavou. Vypadali tak šťastně. Alice mě zpozorovala, zamávala na mě. Došla jsem k ní.
"Ahoj Alice," oslovila jsem jí.
"Ahoj,"usmála se na mě. "Jsou jak malý, co? Emmet, když něco vymyslí, stojí to za to."
"Jo to vidím." Smála jsem se, když Ethan schytal jednu velkou do obličeje. Položila jsem svůj nákup, a udělala si jednu tvrdou ledovku. Alice se vedle mě tiše chichotala. Rychlou přesně mířenou střelou jsem trefila Emmeta přímo mezi oči.
"Trefa," houkla jsem vítězoslavně. Obr nejdříve nevěděl, co se děje. Ethana pozoroval a tak věděl, že ten to nebyl. Střelil pohledem, kde jsem stála, ale to už jsem nevydržela a vyprskla smíchy. Zamávala jsem mu pod návaly smíchu a plácla si s Alice. To už se smál i Ethan. Došli ke mně oba.
"Ahoj," usmál se na mě anděl.
"Hele prcku, Ty jsi pěkně zákeřná." Řekl mi obr už s úsměvem na tváři a rozcuchal mi vlasy. Zamávala jsem rukama, abych ho odehnala. Takhle už nepůsobil tak strašidelně.
"Mimochodem, já jsem Emmet. Můj povedený bratříček mi tě jaksi opomněl představit." Napřáhl ke mně svou medvědí tlapu. Přijala jsem ji.
"Sofií, moc mě těší obří Emmete." Zasmála jsem se. " Jo a promiň za tu kouli, nemohla jsem si pomoct." Zasmála jsem se.
"Co ty tady?" zeptal se Ethan. Pokrčila jsem rameny.
"Rozhodla jsem se doplnit naši spíž." Přiznala jsem.
"Jo tak něco podobného jsme měli taky v plánu." Zasmála se Alice.
"Nechceš doprovodit?" ptal se mě anděl.
"Pokud se ti chce." Rozloučili jsme se s jeho sourozenci a vydali jsme se na cestu k nám.
"Ukaž, vezmu ti to." Nabídnul mi a galantně ode mne převzal tašku s nákupem. Musela jsem se pousmát, je tak pozorný. A krásný, dodala jsem.
"Nad čím přemýšlíš?" zeptal se zájmem. Zrudla jsem.
"Hm, nad vším možným. A ty?"
"Sluší ti to dnes." Pověděl prostě a mě tváře zčervenaly ještě víc.
"Měli bychom si někdy sednout nad tím referátem. Už ho budeme mít skoro hotový." Zamyslela jsem se a změnila šikovně téma. Usmál se, pochopil mou snahu.
"Klidně. Řekni, až budeš chtít." Souhlasil. Dál jsme šli v tichosti. Jeho přítomnost byla podivně uklidňující. Bylo mi líto, když jsme došli k domu. Toužila jsem po jeho společnosti.
"Zítra se uvidíme, že?" zeptala jsem se.
"Ráno budu čekat." Usmál se. Už aby to bylo, povzdechla jsem si. "Jsem rád, že jsi přijala mé pozvání na ples. Bál jsem se tvého odmítnutí." Zasmála jsem se.
"Tebe by žádná neodmítla." Odporovala jsem mu. "To spíš já bych ti měla poděkovat. Ušetřil si mi mnoho nepříjemností a dokázal jsi, že se na ten zpropadený ples i těším." Přiznala jsem se. Jeho úsměv se ještě více roztáhl.
"Tak tedy nashle, a příjemný zbytek neděle."
"I tobě, nashle v pondělí." Dívala jsem se, jak pomalu odchází. Bylo mi smutno. Už aby bylo pondělí. Uklidila jsem nákup a udělala všechny úkoly. Stále byly teprve tři hodiny. Z nudy jsem si uklidila pokoj, urovnala cédéčka. Sedla jsem si k notebooku, ale ani tam mě nic nenadchlo. Vzala jsem tedy mp4 a dala si do ní svého oblíbeného Davida Sidese. Teple jsem se oblékla a vyrazila do lesa za domem. Bylo uklidňující procházet se tou bílou krajinou. Vše bylo oproti ostatním období tak světlé. Pustila jsem si Mp4 a vydala se na své průzkumné trasy. Přemýšlela jsem, proč ostatním přijde les děsivý. I Ash sem nerada chodila. Pozorovala jsem větve a plíce jsem zhluboka plnila čerstvým vzduchem. Pro mě les přestal být strašidelný už dávno. Pokračovala jsem ve své cestě, když se dostavil nepříjemný pocit. V zádech mi mrazilo. Otočila jsem se, ale nikoho jsem nespatřila. Chtěla jsem se vydat dál, ale znovu jsem se zachvěla. Vypnula jsem tedy muziku a otočila se kolem své osy. Stále jsem nic nezahlédla. Vydala jsem se dál, znervózněna nepříjemným pocitem. Dech se mi chvěl a já věděla, že je něco špatně. Otočila jsem, ale nic jsem nespatřila. Až pak jsem to ucítila. Pach psinky se rozlil okolo mě a já věděla, že je zle. Podivná dřevitá vůně ke mně jakoby vanula. Rozhlédla jsem se, ale nikde jsem ho nezahlédla. Mám halucinace, uklidňovala jsem se. Nadechla jsem, ne, ta vůně je příliš intenzivní. Bude někde tady, odvodila jsem si. A s tím přišlo i poznání, že pager jsem nechala doma. Nepomyslela jsem, že by mě v lese mohlo něco ohrozit. Tlukot mého srdce zrychlil. Pomalu jsem se začínala bát. Tohle není dobré, znělo mi hlavou. Napínala jsem sluch, ale nic jsem nezaslechla. Očima jsem i nadále prozkoumávala okolí. Je tu, vím to, cítím ho, pomyslela jsem si. Pocit předtuchy něčeho nepříjemného ještě zesílil. Sakra, sakra, sakra, nadávala jsem si. Proč jsem sem jenom lezla. Zvážila jsem svá pro a proti. Možná, že bych zvládla utéct. Napnula jsem nohy a svaly zpozorněli. To je jedna šance, ale vím, že je zatraceně rychlý. Vzpomněla jsem si na jeho tvář a nepatrně se zachvěla. Už jsem se chtěla otočit a dát se na útěk. Historie se opakuje, pomyslela jsem si ironicky. Než jsem to však stihla udělat, ozvalo se nade mnou zapraskání. Hlučně dopadl přede mě a postavil se zpříma. Děsivý černý plášť zavlál ve větru. Dívaly se na mě dvě divoké tmavě modré oči. Rozšířené zornice působili zuřivým dojmem, jeho tvář však byla klidná. Chvíli mě pozoroval, a pak až teprve promluvil.
"Ccc," zamlaskal podivně. " Byla chyba sem chodit takhle samotná Claro. Nebo ti snad mám teď říkat Sofio?" Zeptal se hrubým hlasem. Jeho děsivá tvář se roztáhla do úsměvu. Vypadal tak nebezpečně. Snažila jsem se zklidnit tepovou frekvenci a raději nepřemýšlela, proč mě oslovil Claro. Snažila jsem se tvářit lhostejně, jediným projevem emocí byly mé ruce zatnuté v pěst. Dávala jsem si pozor na svůj hlas, nechtěla jsem, aby slyšel paniku, která by se mi v něm mohla odrazit.
"Kdo jsi?" zeptala jsem se. Znala jsem jeho jméno, ale na nic jiného jsem si nevzpomněla. Zasmál se. Ano, ten smích jsem si pamatovala. Mé podvědomí mě varovalo. Přímo na mě řvalo, ať uteču. Věděla jsem však, že teď bych proti němu moc šancí neměla.
"Ale copak Claro, ty si mě nepamatuješ?" vysmál se mi. Nelíbilo se mi to, jakým tónem se mnou mluvil. Na vzdor jsem se však nezmohla. Z jeho chladné masky čišelo nebezpečí. "Tolik let a ty si na mě nevzpomínáš… Nevzpomínáš si na nic… Nevíš ani kdo jsi…" polemizoval nade mnou a kroutil při tom nevěřícně hlavou. Dýchala jsem zhluboka, přesto jsem se nedokázala uklidnit. Podvědomě jsem tušila, že tohle setkání neskončí příjemně.
"Zdá se, že ty víš, kdo jsem. Proč mi to nepovíš?" zeptala jsem se ho klidným hlasem. Ve mně to však vřelo. Cítila jsem vůči němu takovou nepochopitelnou nenávist. Nenáviděla jsem jeho tvář. Znovu se zasmál, i jen ten smích byl hrozivý.
"Ale Sofie, skutečně by sis to přála vědět?" zeptal se a zadíval se mi do očí. "Skutečně chceš vědět, kdo nebo spíše, co jsi byla?" zeptal se mě a zkoumal můj obličej. Snažila jsem se nepřemýšlet nad tím, co řekl. Jeho slova se mi však zabodla do mysli jako ostrý šíp. Kdo, nebo co jsi byla. Co jsi byla. Mé emoce se mi určitě odráželi v očích.
"Copak sis nevšimla, že jsi jiná?" zeptal se a nebezpečně se přiblížil. "Podívej se na sebe a podívej se na ostatní. Ty nejsi jako oni. Uvědom si to." Ukončil svůj proslov. Snažila jsem se, aby můj obličej neprozradil žádnou z emocí, co jsem v tu chvíli cítila. Všechen ten zmatek. Stál ode mě na metr daleko a hypnotizoval mě očima šelmy. Netušila jsem, co udělá. Bála jsem se reagovat. Počkala jsem tedy, dokud se na jeho tváři nerozlil blažený úsměv.
"Nevím, co tím myslíš." Odpověděla jsem po pravdě. Obočí stáhl k sobě, až se mu úplně spojilo.
"Však na má slova jednou dojde. Velmi brzy poznáš, co skutečně jsi, Claro. A ty lidi, kterými se obklopuješ, se k tobě otočí zády. Budou se tě děsit, budou se tě štítit. Odejdou všichni do jednoho a ty poznáš, kde je tvé místo. Už pro ně nebude bezpečí. Myslím, že je na čase, aby sis vzpomněla." Pronesl. Ještě chvíli stál na místě a sledoval, jak mě jeho slova vyděsila. Pak se sebral a pohybem nadpřirozeně rychlým vyskočil na větev protějšího stromu. V tu chvíli byl pryč. Zaraženě jsem tam stála a snažila se to vstřebat. Snažila jsem si urovnat myšlenky, ale dost dobře to nešlo. Podívala jsem se na své ruce. Nepřirozeně se mi klepaly. Zima mi však nebyla. To strach, uvědomila jsem si. Já se bojím. Znovu jsem sklopila pohled a zjistila, že moje nohy jsou podivně nakrčené. Že já celá jsem shrbená. Ani jsem si neuvědomila, že jsem zaujala nějakou obranou pozici.
Uvolnil jsem tedy svůj postoj a proklepala si ruce. Nepříjemně svíravý pocit v hrudi však nezmizel. Věděla jsem, že tohle není konec. Tohle ještě bude pokračovat. Neustále se mi vybavovala jeho děsivá tvář. Kdo to sakra je? A proč se mi plete do života? Jeho slova mi zněla neustále v hlavě a já v nich cítila jakýsi skrytý význam. Bála jsem se. Bála jsem se, že snad bude mít pravdu.

17. Kapitola


Stála jsem nad útesy. Můj pohled směřoval daleko, do míst, kde byla voda nejdivočejší. Nezajímalo mě, že stojím nad propastí. Voda se dole tříštila o nebezpečné kameny. To mě však neděsilo. Stála jsem tam a přemýšlela, jak se mám zachovat. Nechtěla jsem své rodiče vyděsit. Nechtěla jsem, aby o mě měli strach. Na tohle jsem bohužel musela být sama. Byl to můj problém, nemám právo je do toho už nadále zatahovat. Má minulost. Ano to bylo to, s čím se musím nejprve vypořádat. Nebyla taková, jak jsem si představovala. Moji rodiče jsou mrtví. Stále se mi při pomyšlení o jejich smrti sevře hruď. Doufala jsem, že je jednou budu moci vidět. Zklamání mě mně tížilo, ale pocit vinny, který jsem cítila, byl drtivý. Cítila jsem se zodpovědná, za jejich smrt. A také mě trápila otázka, co se se mnou stalo po jejich smrti. Jestli tu byl někdo, kdo se o mě postaral. Chtěla jsem vědět, co se mi stalo. Odkud mám jizvy na mé hlavě. Vždy jsem doufala, že si jednou vzpomenu. Netušila jsem, že se mi má minulost nebude líbit. Netušila jsem, že bude tak bolestivá. Bála jsem se toho, na co bych si mohla ještě vzpomenout. Vybavila jsem si Ryanův obličej. Po zádech mi přejel mráz. Děsil mě. Cítila jsem k němu tak neuvěřitelnou nenávist. Byla tak silná, že jen, když jsem na ni pomyslela, sevřeli se mi ruce samovolně do pěstí. Proč má tak důležitou úlohu v mé minulosti? Jeho slova byla jako jed. Neustále jsem si je přehrávala. Clara, tak to bylo mé skutečné jméno? Proč si při jeho vyslovení nic nevybavím? Cítila jsem, že bych mu měla rozumět, přesto jsem nechápala. Bála jsem se pravdy, bála jsem se, že to bude on, kdo ji má. Jeho slova byla mířena přesně, zasáhla v místě pochybností. "Nejsi jako oni." Slyšela jsem neustále. Nechápala jsem, co tím myslel. Přesto jsem věděla, že je to pravda. Nebyla jsem jako ostatní. Právě tenhle fakt mě trápil poslední dny. Ty záchvaty, proměny, moje instinkty, to všechno nebylo normální. Odejdou … Odejdou všichni. Srdce se mi sevřelo, jen když jsem na ta slova pomyslela.
"Přestaň! Přesně tohle chtěl, pochyby." Okřikla jsem se. Skutečně nemám právo pochybovat o své rodině. Vždyť kolikrát už mi dala najevo svou lásku? Kolikrát mě chránili a byli mi oporou? Kdo bych byla já, kdybych o nich pochybovala. Není prozatím žádný důvod k obavám, pomyslela jsem si. Jednou to možná přijde, a teprve pak se tomu postavím. Teprve pak budu bojovat. Bojovat o svou rodinu, o lidi, které miluji. Zavázala jsem se slibem a vydala se domů. Rozhodnuta, že nikomu nic neřeknu. Je to můj problém, já sama ponesu jeho břímě.
Nebylo těžké vytvořit usmívající se masku. Nikdo nic nepoznal. Po večeři jsem se odebrala k sobě do pokoje. Pustila jsem si muziku a jen tak zírala ven. Bylo osvobozující pro jednou na nic nemyslet. V hlavě mi zněla jen hudba. Nevěděla jsem kdy, ale usnula jsem jak malé dítě. Když jsem se ráno probudila, celé tělo jsem měla rozbolavělé. Scenérie venku se téměř nezměnila, všude sníh. Dnes to na mě však nemělo svůj účinek. I nadále jsem byla zadumaná, tichá. Teple jsem se oblékla a vzala si pár kousků čokolády na uvolnění. Venku byla zima. Vzduch byl ledový a námraza byla všude kolem. Opatrně jsem našlapovala, nevěřila jsem té blikavé vrstvě pod nohami. Cesta ke škole mi trvala déle jak obvykle. Úsměv se mi usadil na tváři, jen jak jsem anděla uviděla. Přece jen ten den není tak špatný, pomyslela jsem si.
"Ahoj," pozdravila jsem ho.
"Ahoj, nezmrzla jsi cestou?" zasmál se. "Máš pěkný červený nos."
"A kouří se mi od pusy," naladila jsem se na stejnou notu. Zamračil se.
"Stalo se něco?" Jak na to proboha přišel? Asi jsem byla horší herečka, než jsem si myslela.
"Ne, proč?" odporovala jsem. Lehce se dotkl prstem mého spánku.
"Směješ se, ale tvoje oči jsou smutné." Pověděl svůj názor. Byl vnímavý.
"Nic, co bych nezvládla. Tak pojď ty ledová, socho, nebo budeme mít omrzliny." Zašklebil se, jako by mi unikl vtip. Ve třídě na mě mávala usměvavá Alice a mrkla na mě. V tu chvíli mě napadlo, jako s i zpříjemnit odpoí. ledne.
"Máš dnes čas? Mohli bychom, dodělat ten referát." Zeptala jsem se nevině. Zasmál se.
"To bychom mohli. Mám ovšem jednu podmínku." Obchodoval.
"Jakou?"
"Povíš mi, co se stalo." Vyhrknul rychle. Zírala jsem na něj. Mělo by mu to být jedno. Ale on se o mě očividně zajímá. Zamyslela jsem se, zda bych mu mohla říct o setkání s Ryanem. Jeho se to přeci jen netýkalo. A doposud jsem mu mohla věřit. Zamračila jsem se. Dobrá, na tuto podmínku můžu přistoupit. Možná některé detaily vynechám.
"Dobrá," souhlasila jsem. Tvářil se vítězoslavně. "Pověz mi ale, proč to chceš vědět, proč tě to vůbec zajímá." Vrátila jsem mu protiútokem. Zamračil se. Na čele se mu vytvořili vrásky, jak přemýšlel. Díval se mi do očí. Zaskočeně jsem se narovnala, byly tmavé. Tmavě hnědé. Snažila jsem se v nich najít to krásné zlato. Odvrátil tvář.
"Nelíbí se mi, když jsi smutná." Povzdechl si a dál mluvil podivně ochraptělým hlasem. " Trápí mě to." Rychle se na mě otočil, a vesele se usmíval. " Navíc úsměv ti sluší. Vypadáš pak míň nebezpečně." Zasmál se. Nechápala jsem jeho rychlé obraty nálad. "Ty máš co říkat,"pošeptala jsem sama sobě. Hraně jsem ho bouchla do ramene, klouby mě přesto boleli. Sakra ten je tvrdý, pomyslela jsem si. Náladu jsem však měla o něco lepší. Další dvě hodiny jsem přemýšlela, co všechno mu řeknu. Už jen vědomí toho, že se někomu svěřím, mě naplňovalo radostí. Cítila jsem se uklidněná, když jsem šla na oběd. U pultů jsem se potkala s Emmetem.
"Nazdar prcku," prohodil mým směrem. Zakroutila jsem jen hlavou a zašklebila se na něj. S úsměvem jsem došla k mému stolu.
"Ten Cullen s tebou ale dělá divy," pronesla Ashley, když jsem si vedle ní sedala.
"Meleš nesmysly, ségra." Přes stůl se ke mně naklonila Angela.
"Je pravda, že jdeš na ples s Ethanem?" Jen jsem kývla. Usmála se.
"Tak to blahopřeju." Usmála jsem se na ni, Angela byla velice milá.
Zvedla jsem se dřív než ostatní. Necítila jsem se kupodivu u jejich stolu příjemně. Chtěla jsem být sama. Nebo spíše, chtěla jsem být s andělem. Zakroutila jsem nad takovými myšlenkami hlavou a rychle odkráčela. Nemohla jsem se ubránit úsměvu, když si vedle mě Ethan sedal. Bylo až zvláštní, jakou moc nade mnou má. Čím to, ptala jsem se sama sebe. Pohlédla jsem mu do očí. Znovu ta tmavě hnědá.
"Nosíš čočky?" zeptala jsem, abych už té záhadě přišla na kloub. Kývl. Proč by je ale nosil. Že bych stejně jakou já zakrýt tu zvláštní barvu. Jenže proč by to dělal, jeho oči byli nádherné. Pousmál se vedle mě.
"Co?"
"Nic. Jen vypadáš roztomile, když přemýšlíš. Udělají se ti vrásky na čele." Bavil se. Ušklíbla jsem se. I zbývající hodiny utekly rychleji. Těšila jsem se, až budeme s Ethanem doma. Natočila jsem se k Ash a vysvětlila jí své následující plány. Vědoucně se usmála a řekla, že do večera bude u Angely. Nechápala jsem, proč něco takového řekla a tak jsem jen kývla a šla za Ethanem. Úkol nám trval ani ne dvě hodiny a už jsme ho měli kompletně hotový.
"Tohle," ukázal na desky našeho referátu. " Vezmu domů, přepíšu, vytisknu. Ty už jsi toho víceméně udělala dost." Řekl, když jsem se nesouhlasně zamračila. Bylo mi líto, že to trvalo tak krátce. Teď už není jediný důvod, proč ho sem brát. Vdechovala jsem jeho vůni a hleděla z okna.
"A teď tvá část dohody." Pronesla ke mně a přisedl si blíž. Povzdechla jsem si. Nevěděla jsem, jak začít.
"Vzpomínáš si, jak jsem ti vyprávěla o tom Ryanovi?" zeptala jsem se. Kývl. " O víkendu jsem ho potkala." Řekla jsem, i když ta slova přesně nevystihovala naše setkání. Viděla jsem, jak se vedle mě Ethan narovnal. Ztuhle na mě zíral. "Byla jsem se projít v lese, když …" nestihla jsem doříct, když mi skočil do řeči.
"V lese?" zeptal se nevěřícně.
"Pokud mi budeš skákat do řeči, nedopovím to." Obličej mu zjihl a zatvářil se zahanbeně.
"To už je lepší. Setkali jsme se tedy spolu. Víš, on zřejmě zná mé pravé jméno, Ethane. Oslovoval mě jím." Vzpomněla jsem si na jedinou pozitivní skutečnost, jakou mi jeho návštěva přinesla. Znám své jméno. Potichu vyčkával, čekal, až se mu svěřím.

"Clara," zašeptala jsem. "Jmenovala jsem se zřejmě Clara. Víš, řekl mi spoustu věcí, z jistého ohledu i zajímavých. Poukázal na okolnosti, které mě poslední dobou znepokojovali. Na odlišnosti, kterým jsem si všímala. Mám pocit, že to, co říkal, je pravda. Nevím, nejsem si jistá. Ale skutečně jsem o jeho slovech přemýšlela. Zasadil do mě plno pochybností, a já se jim prostě nedokážu bránit. Je to jako stín, co mě pronásleduje." Vyznala jsem se ze svých pocitů a sama cítila zoufalost, která ze mě vyzařovala. "Cítím k němu takovou nenávist, Ethane. Tak silnou, čistou nenávist, že mě to až děsí. Tohle není správné." Přisunul se ke mně blíž a jednu ruku mi položil kolem ramen. Druhou mě chytl za mou. Jeho oči byli starostlivé, plné obav a pochopení.
"Sofie, nesmíš se obviňovat." Chtěla jsem odporovat, že nic takového nedělám, umlčel mě však jedním rázným pohledem. " On a vše, na co si vzpomínáš, to vše je tvá dávná minulost. Uplynulo již tolik let. I když teď vše cítíš tak intenzivně, je to jen proto, že se ti to vybavuje. Neprožíváš to znovu, Sofií, jen si vzpomínáš. Clara, to je tvá minulost. Nějakým zázračným způsobem jsi dostala šanci na nový život. Dostala jsi rodinu a lásku. Nesmíš to svými pochybnostmi znehodnotit. Nesmíš se té šance vzdát. Někdy je třeba bojovat. Jsi skvělý člověk. Miluješ svoji rodinu, jako málo lidí. Jsi ochotna ji chránit. Nesmíš o sobě pochybovat." Promlouval ke mně s uhrančivým pohledem. Oči mě povědomě pálili a já nevěděla, co říct. Cítila jsem se dojatá v jeho pevném objetí a slovy, které mi věnoval.
"Děkuju," zašeptala jsem a hlavu si položila na jeho rameno. Příval jeho intenzivní vůně spolu s pocitem bezpečí mě uklidnil a já si skutečně uvědomila, že vše nemusí být tak definitivní. Mám šanci svůj život ubránit před děsivou minulostí. Vdechovala jsem tu nádhernou vůni. Tušila jsem, že až odejde, pocit jistoty zmizí.
Ach, věděl toho o mně tolik. Rozuměl mým pocitům a tušil, jaké myšlenky se mi honí hlavou. Je to snad skutečný anděl? Jak může někdo tak krásný navenek, být ještě krásnější uvnitř. V tu chvíli jsem poznala pravého přítele. Mnoho lidí by to, co slyšeli, odradilo. Věděla jsem o mé rodině, u které jsem si byla jistá, že by stáli při mně. Ashley, má milovaná sestra. Byli mi tak blízcí. Přesto byl můj vztah k Ethanovi jiný. On nebyl rodina. On byl přítel. Přítel, který se zjevil tak znenadání v mém životě. Přítel, který mi svítil na cestu tou temnou uličkou jménem život. Ať už se jednou stane cokoliv, Byla jsem tak vděčná osudu, že mi ho dal do cesty. Děkuju, zašeptala jsem sama sobě, ať už za to byl odpovědný kdokoliv.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré texty na těchto stránkách podléhají autorským právům. Kopírování a šíření bez vědomí autora je přísně zakázáné.